Sıcak yaz günlerinde insanların serinlemesi ve güneşten korunmaları için en ideal gölgeleme sistemi tentelerdir.

Özel işletmeye sahip çay bahçesi gibi alanlarda sıkça gördüğümüz tente sistemleri insanların sıcaklardan korunmasında ve serinlemesinde etkilidir. Tente sistemleri kullanılacak olan alana ve kullanım türüne bağlı olarak çeşitlendirilmektedir.

Tente sistemleri açık mekânlara olduğu kadar kapalı mekânlara da uygulanabilmektedir. Kapalı mekânlarda çatı mantığı ile çalışan tente sistemleri mekânın üzerinin açılmasını sağlar. Katlanır tente ile yapılan bu işlemler sonucunda herhangi bir akıntı da meydana gelmez. Genellikle alışveriş yapılan esnafların kullandığı tente sistemi ise kasetli tentelerdir. Kasetli tenteler sağlam ve yumuşak yapıya sahip olan kaplamanın silindir şeklindeki ruloya sarılarak açılıp kapanması mantığına dayanır.

Çift taraflı gölgelemenin gerekli olduğu yerlerde ise mafsallı tenteler kullanılır. Mafsallı tentelerin yapım aşamasında ortada iki adet kale direğini andıran yapı kullanılır. Elektrik motoru ile kumanda edilebilen tente sistemlerinin çoğu istenirse manuel olarak da el ile kumanda edilebilir. İstenilen renk seçeneğinin yer aldığı tente sistemlerinde genellikle mavi renkler tercih edilmektedir.

Pergole sistemleri ise daha çok sabit yapılarda kullanılır. Ahşap olarak tercih edilen pergoleler hem gölgeleme sağlar hem de şık ve estetik bir görünüm sunar. Pergoleler ev girişi, teras ve bahçe düzenlemesinde fazladan kullanım alanı oluşturur. Ayrıca balkon, teras ve ev girişi pergoleleri katlanır cam ile çevrelenerek her mevsim için kullanılabilir hale getirilebilir.

Leave a comment