Fotoğraf çekmeye yeni başlayacaksak belirli kurallar vardır fakat biz bunları genelde atlayarak başlarız. Gördüğümüz fotoğraflardan etkilenerek aynısını çekmeliyim; ama nasıl? sorusunun etrafında döner dururuz. hal böyle olunca önemli noktaları atlar, bir fotoğrafçının başlangıç aşamasında neler yapması gerektiğini göz ardı ederiz. iyi fotoğrafı yakalamaya çalışmak yerine doğayı taklit ederiz. Ne kurallar vardır ne de fotoğraf kalitesi.

Ekipmana Değil Bilgiye önem Verin

Ekipman alma furyasına katılmak, yeni başlayan biri için çok tehlikeli bir yola girmek demektir. özellikle düşük bütçe ile başlamak isteyenler için geri dönülmez bir kafayı yeme seansıdır. Her an delirebilirsiniz. Bunu gerçekte yeni başlayan değil; hobi amaçlı fotoğraf çekenler için söyleyebiliriz. bilhassa evli fotoğraf severler eşlerinden çokça fırça yerler. nedeni ise her alınan yeni bir aksesuar, lens, bellek kartı yada çanta onlar için gereksizdir. Hele ki fiyatını söylemeyin hiç. Kafanıza yiyeceğiniz birkaç tabak olabilmekte.

işin şakası bir yana ekipman almaya yönelmek ilk yaptığımız hatalardandır. Ekipmanın bir araç olduğunu unutup gerek bunun gibi davranırız. Ulaştıktan sonra da işimize yaramadığını düşündüğümüz birçok ekipman bulunmaktadır. Bu arada ekipmandan kastım lüzumsuz ekipman, aksesuar, lens, filtre, vs. vs.

adana-fotografci

Konuyla Bütünleşin

Konuyla bütünleşmek mühim. Fotoğrafa yeni başlayanlar için doğru kadrajı yakalamak veya göze hoş gelen estetik bir kareyi çekmek pratik değildir. Kadraj bilgisi tam olarak teorik açıdan alınmış olsa dahil eksiklikler ve pratikte bu eksiklikleri tamamlamak uzun soluklu bir süreçtir. Cem yılmazın istanbul’a yeni gelen iki insan karşılaştırması bu gibi. bazan bakar şiir yazar; kimisi sen mi büyüksün ben mi büyüğüm der. Kadraj da nasıl baktığınla ilgilidir. Duyguların ağır bastığı süreçler mühimdir. örneğin müzik dinlerken konu belirlemekte zorlanmayız. O duyguları öne çıkarmak müziğin işi. Gerçekten nefes aldığını hissetmek; tabiat ve manzara fotoğrafında odaklanmamızı sağlar. Yaşadığını hissetmek ve o anın keyfini çıkarmak. Tabi bu sırf estetik olduğunu düşündüğümüz fotoğraflar ortaya çıkarmamızı sağlar. Kadraj bilgisi yine okumaktan geçer. Yani yine söylediğimiz tek sözcük Okuyun olacaktır.

Her Gün Fotoğraf çek

Her gün fotoğraf çekmek, öğrenme yolunda doğru adımları atmanızı kolaylaştıracaktır. Bunu bir nevi basit yapmak bunun gibi düşünün. Her gün ister cep telefonu, ister fotoğraf makinesi, isterseniz elektrik süpürgesi ile fotoğraf çekin kafi ki. tıpkı sürede her gün çektiğiniz fotoğraflar gelişme sürecinizin de ciddi belgeleridir. Bunu en az iki ay boyunca yapın. her gün iki fotoğraf çekseniz; bir tanesi işe giderken öteki de dönerken; iki ayda 120 fotoğraf yapar. Her gün tıpkı yeri çekseniz dahi bir önceki günden daha farklı sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz. Bu hem sizin ışığı anlamanıza hem hangi havada ne benzeri sonuçlar ortaya koyacağınıza ynelik bilgilenmenizi sağlayacaktır.

 

ışığı Anlamaya çalışın

Fotoğrafta ışığın önemi büyük. aslında bunu her defasında söylüyoruz ama fotoğraf kelimesinin içinde fer kelimesi de geçmekte. O yüzden ışık olmaksızın fotoğraf olmaz. Tabi bizim burada anlatmak istediğimiz doğru fer. Doğru ışığı yakalayamadığınız sürece doğru fotoğraf veya estetik bir fotoğraf elde etmek olası olmayabilir. Gecenin karanlığında flaşla portre çekerseniz geri plandan izler beklemeyin gibi…

ışığı anlamak çok zor bir hadise değil gerçekte. Ekvator çizgisi yakınında olsaydık eğer 12 saat gece 12 saat gündüz yaşayacaktır lakin biz kuzey yarım küre’de ve ortalarında olduğumuz için mevsimler değişiyor, ışık değişiyor ve güneşin geliş açısı da değişiyor. suni ışıktan bahsetmiyorum. Onu anlamak deneyerek daha kolay. fakat güneşi yönlendirmek olanaksız bulunduğu için ondan devam edeyim.

örneğin Türkiye’de kış aylarında güneş cenup garp kısmına yakın bir yerden batar. Kars ile istanbul arasında saat farkı resmi olarak olmasa da 1 saatten çok bir zaman farkı olmaktadır. Bu süreçte istanbul’da güneş hala batmamışken Kars’ta batmış olabilmekte. ğlen saatleri fotoğraf çekimi için doğru olmayabilir. manzara fotoğraflarında üç boyutluluktan çıkar ve estetikten uzak bir fotoğraf ortaya çıkarabilirsiniz. öğlen çektiğiniz portreler Göz altlarında katı gölgelere sebebiyet verirken akşam üstü daha doğru bir fotoğraf elde edebilirsiniz.

adana-fotografci-1

Fotoğraf çekerken mutlu Olmaya Bakın

Fotoğraf çekmek, evet basit meslek değil. oldukça çok matematik hesaplama, yeni terimler, fiziksel zorluklar, zorlu metodlar, aklınıza hayalinize gelmeyecek sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu gerçekte fotoğraf çekerken değil yaşamın her alanınında karşımıza çıkan zorluklardır. Bu zorlukları aşarken yılmamak önemli olan. nedeniyse başardıktan sonra yüzümüz gülecektir.

Fotoğraf çekerken de mutlu olmak gerek. isterseniz hobi isterseniz iş olsun bunun ismi. Gülümsemek parayla değil ki. çektiğiniz de ve her fotoğrafı doğru çektiğinizi düşündüğünüzde mutlu olacaksınız emin olun. farklı bir lahza, farklı bir zaman, değişik bir portre sizi kendisine çekebilir. nefes aldığınızı hissetmek daha öncelikle de dediğim bunun gibi manzara fotoğraflarınıza müspet yansıyacaktır. Micro dünyayı incelerken daha detaylı düşünür, mimari çekerken dikkatli oluruz.

özetlersek; fotoğrafa başlamak, sırf deklanşöre basmaktan geçmez. çalışmak, okumak, gözlemlemek gerek. Tavsiyeler önemli lakin gene de kendiniz öğrenerek yaparsanız daha doğru sonuçlar alırsınız.

http://www.studyoaktuel.com/2016/10/19/fotografta-altin-oran/

Leave a comment