Fotoğrafta Altın Oran | Stüdyo Aktüel
Fotoğrafta Altın Oran | Stüdyo Aktüel
349713
post-template-default,single,single-post,postid-349713,single-format-standard,eltd-cpt-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-1.4, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Fotoğrafta Altın Oran

Fotoğrafta en fazla bilinen ve uygulanan kaide “Altın Oran Kuralıdır. Altın Oran kuralı fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayan herkesin ilk öğrendiği kurallardandır, dengeli ve ilginç fotoğraflar çıkarmak için esas niteliği taşır.

Fotoğrafta Altın Oran Kuralı Nedir?

Kuralı yapan esas prensip, fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3 er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmaktır.
Her vizörden baktığınızda hayalinizde bu çizgileri canlandırın. ilk başlarda makinenizin özelliğini kullanarak bu hatları otomatik olarak vizöre koyabilirsiniz.

Fotoğrafta Altın Oran Kuralının oluşturduğu çizgiler ve köşeler fotoğrafın “ilgi merkezleri”ni size gösterir. bununla beraber fotoğrafınızda ki ciddi objeleri yerleştirmek için rehber çizgi olma vazifesini de üstlenir.
Teoride fotoğrafınızın öznesini Altın Oran kuralının hayali kesişim noktalarına yahut çizgiler üzerine yerleştirirseniz fotoğrafınız daha dengeli ve naturel gözükecektir. Bu konu hakkında yapılan çalışmalar da sergilemiştir ki, fotoğrafa bakan şahıs fotoğrafın merkezi yerine ilk şekilde bu hayali kesişim noktalarına bakarlar. Bu yüzden Altın Oran  bu kadar temeldir.

fotografta-altin-oran

Fotoğrafta Altın Oran Kuralını Öğrenmeye Çalışırken Kendinize Şu Soruları Sorun;

* Bu fotoğrafta ilgi merkezi nerede?
* ilgi merkezi olacak objeleri nereye yerleştir meliyim?

Bu soruları yavaş yavaş cevapladıkça Altın Oran kuralı’nın mantığını ve sistemini aklınıza yerleştireceksiniz. Fakat unutmayın, Altın Oran Kuralı’nı yıkmak vurucu fotoğraflar çıkarabilir, bu sebepten dolayı öncelikle bol pratik yaparak bu kuralı öğrenin ve kullanmama lüksünü elinizde bulundurun. Fotoğrafta Altın Oran Kuralı’nı fotoğraflarınızı işlerken de aklınızdan çıkarmayın. Fotoğrafınızdan bir tarafını keserek gözünüze hoş gelmeyen bir fotoğrafı Altın Oran kuralına müsait duruma getirebilirsiniz.

Işığınız bol olsun…

En Başarılı Yiyecek Manipülasyonları

No Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Adana fotograf çekimi

Adana fotograf çekimi

Adana çiçek siparişi

Kurumsal Firma Rehberi

haber analiz

adana notebook tamiri

Lazer Epilasyon Servisi

adana hp servisi

reklam ajansı

Adana Güzellik Salonları

Adana Nakliye Firmaları

Adana Lazer Epilasyon Salonları

Adana Web Tasarım

Adana Seo

Adana Tabela

Adana Tabelacı

Adana Sosyal Medya Ajansı

Adana Sosyal Medya Yönetimi

Adana Model Ajansı

image Maker