Adana Düğün Fotoğrafçısı olarak belki bir çoğunuzun bildiği lakin süre süre kafa karışıklıkları yaşadığımız , raw, jpeg tercihinde yaşanılan kararsızlıklardan sıyrılmanıza yardımcı olabileceğimizi düşündüğümüz bir yazı yazmak istedik.

Çektiğimiz fotoğrafların çok çok iyi olmasını istiyorsak bazı sabit fikirlerimizden vazgeçmemiz gerekiyor diye düşünüyoruz. Bunlar arasında “ben çektiğim fotoğrafla oynamak istemem, olduğu bu gibi kalsın” düşünceleri şimdilerde aşırı kabul edilir olmaktan çıktı.

500px, flickr gibi sitelerde o çok beğendiğiniz ,”Nasıl bu kadar iyi fotoğraflar çekiyorlar” diye hayıflandığımız fotoğrafların, makinayla çekilip hiç bir işleme naturel tutulmadan yayınlanmadıklarını bilmeniz gerekiyor.

Bu yazdıklarımızdan nasıl olursa olsun özensiz fotoğraf çekelim nasıl olsa bilgisayarda düzeltirim şeklinde bir mana çıkarmakta yanlış olur. Fotoğrafı çekerken itina göstererek çekim yapmalıyız ki bilgisayarın başına oturunca fotoğrafı daha basit, zahmetsiz bir biçimde işleyebilelim ve istediğimiz güzel fotoğrafları elde edebilelim. Bilgisayar başında da bir o kadar az zaman harcayalım. Hammadde bozuk olursa yapılacak aşamalardan verim almamız mümkün olmayacaktır. Olay tam da burada gizli.

İşlenecek fotoğrafta aranan ilk kriter Raw formatında çekilmiş olması.

Gelelim başlıkta yazmış olduğumuz nedene.

Neden Raw Fotoğraf

1-Esneklik

Raw jpeg benzeri sıkıştırılmış bir dosya formatı olmaması nedeniyle size bilgisayar başında fotoğrafın renk, pozlama, beyaz ayarı gibi bir çok konu hakkında esneklik sağlar.

Biraz açarsak Raw, fotoğraflarınızın renklerini, beyaz ayarını, pozlamasını ve bir çok aşırı parametresini değiştirebilmenizi ve bu değişikliği yaparken fotoğraflarınızdaki bozulmaları minimuma indirmenizi sağlar. Sebebi ise fotoğrafın ham halidir.

Ayrıca çekim sırasında makinenizin ayarlarında gözden kaçan, önceki çekimden kalmış ayarların telafisi de Raw ile mümkün.

raw
2- Çekim Koşullarına Geri Dönebilme

Jpeg formatıyla çekim yaptığımızda fotoğraflar , makinenin kendi hususi beyaz, kumlanma, renk, keskinlik bunun gibi ayarları ile çekilmiş olur. Bu durumda çekilmiş olan fotoğrafın olmamış haliyle çalışmamız olası değildir. Jpeg ile çektiğimiz fotoğraflar, hiç bir zaman çekim esnasındaki ham haline geri döndürülemezler. Çünkü fotoğrafa makinenizin müdahalesi söz meselesidir. Jpeg olarak çekilen fotoğraflardaki kayıp geri döndürülemez. Fotoğraf makinesinin müdahalesi geri alınamaz.

3-kalite

Raw formatı jpeg formatına göre 6-7 kat büyük olduğu için jpeg ile çekilen fotoğraflarda, fotoğrafın bir çok unsurunda kayıp bulunur. Bu da fotoğrafın kalitesini düşürecektir.

4-işleme Programlarındaki Hazır Kamera Ayarları

Özellikle fotoğrafları işleme esnasında Lightroom, Photoshop vb. programlar kullanıyorsak makinemize özel hazır renk ve film benzetimlerini bilgisayar başında tek bir tıklamayla uygulama şansımız bulunmaktadır. Biraz açarsak makinede jpeg çekerek yapacağımız bir çok ayarı, bu müdahaleyi makineye bırakmadan masa başında kendimizin yapması mümkün.

 

Tüm bunlardan dolayı makinemizde ki çekim dosya formatını Raw şekilde ayarlarsak, daha sonrasında bilgisayar başında fotoğrafımıza yaptığımız müdahaleler, daha doğru sonuçlar verecektir.

http://www.studyoaktuel.com/2016/10/28/fotograf-cekmeye-yeni-baslayanlar-icin-tavsiyeler/

 

Leave a comment